Sanal Gerçeklik Virtual Reality

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik deyince akılımıza neler geliyor? Bilim-kurgu filmlerde de gördüğümüz kafamıza geçirilmiş kask gibi bir şeyle beynimizi okumaya çalışan bir cihaz mı? Headset, Virtual Glasses, Sanal Gerçeklik Gözlüğü de denilen aparatlar mı?  Aslında, beyin okuma kısmı ( şimdilik ! ) hariç izlediğiniz görüntüyü gerçek gibi algılamanızı sağlayan sanki oradaymış hissini yaratan bir deneyimden söz ediyoruz.

Teknik olarak sanal gerçeklik terimi kişilerin orda olma hissini yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılıyor. Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri (kasklı ekran, gözlük, kulaklık vb.) aracılığıyla sanal ortamlara dahil oluyor. O ortama girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal gerçekliğin yaratıldığı ortama dahil olma hissini yaşıyor. Kullanıcıların bu deneyimi “gerçekten” yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik tasarımlarının sahici olması gerekir; aksi takdirde yaratılan zayıf  “gerçeklik hissiyatı”  kullanıcının bu deneyimi tam olarak yaşayamamasına neden olur..

Nasıl Kullanılır?

Sanal gerçeklik, video izlemede devrim yaratacak türden bir yenilik. Özellikle mobil cihazlarda kullanılan ve videonun içerisinde sağa sola, aşağı yukarı 360 derece hareket etmenizi mümkün kılan bir deneyim. Bu özellikle, kullanıcılar izledikleri videodan içerisine girmekte ve büyük keyif almaktadır.

Özellikle Android telefonlarda izleme imkanı bulduğumuz bu tür videolar henüz çok yaygın olmamakla birlikte sanal alemin gözdesi olmaya aday. Facebook ve Youtube’nin de desteklediği bu tarz videolar, tıklanma rekorları kırmaktadır. Panaromik fotoğraflardan aşina olduğumuz 360 derecelik açıları bu kez videoda izlemekteyiz. Android uygulaması olan mobil cihazınızdan Youtube kanalına girdiğinizde profilinizin altındaki bölümden 360* video seçeneğine tıklayarak bu videolara ulaşabilir. Yada arama bölümüne 360 video yazarak da ulaşabilirsiniz. Aynı şekide PC’nizden izlemek isterseniz Youtube’nin arama seçeneklerinden faydalanabilir, ya da sitemizde mevcut olan 360 videolardan yararlanabilirsiniz. PC’de mouseye basılı tutarak, veya klavyedeki oklar yardımıyla 360 derece çevirerek her açıdan videoyu izleme imkanı sağlarken, mobil cihazlarda bunu cihazınızı döndürerek, Sanal gerçeklik gözlüğü kullanıyorsanız başınızı çevirerek de yapabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Gerçek dünya ile sanal dünyayı birleştiren sanal gerçeklik (virtual reality) gözlükleri son dönemlerin en popüler teknolojsi oldu. 5 Milyar dolarlık pazara ulaşması beklenen sanal gerçeklik sayısı da her geçen gün artıyor. Şu anda teknolojinin sağladığı imkanlarla geliştirilen sanal gerçeklik gözlükleri, iki fsaarklı lensin doğru açıyla birleştirilmesiyle yapılıyor.  Bu lenslerin yanı sıra hareket sensörü ve işlemci hızı gibi özellikler de sanal gerçeklik gözlüklerinin en önemli parçaları arasında yer alıyor. Bu gözlüklerle hazırlanan oyun film gibi içerikler ise özel olarak hazırlanıyor. Özel video ve oyunlarla gözlüğün lens, hareket sensörü ve işlemcisi gibi özellikler birleşince, kullanıcılar kendilerini gerçek bir sanal dünayanın içinde buluyor. Örneğin; kafasını sağa çeviren biri gözlükteki videoda veya oyunda sağa bakabiliyor. Bu da kullanıcıların sanal bir dünyaya girmesini sağlıyor. Sanal gerçeklik daha yeni bir teknoloji ancak 2014 yılında 200 bin adet civarında sanal gerçeklik gözlüğü satıldığı tahmin ediliyor. Ancakbu rakam her yıl katlanarak büyüyecek gibi. 2015'te 5.7 milyon adet sanal gerçeklik gözlüğü satıldığı tahmin ediliyor. Bu rakamın 2018 yılında ise 5.2 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.

Günümüzdeki pek çok Telefon ve Tablet 360 Video teknolojisini desteklemektedir. Mobil cihazınızı kaydırarak Ya da sanal gerçeklik gözlüğünüze takarak oradaymışsınız hissini yaşayabilirsiniz.

Destekleyen Mobil Cihazlar

 

Fuar Lunapark 360° Video

İzmir Fuar Luna Park

 

Konak Meydanı 360 Video 360° Video

Konak Meydanı

 

Gelin Damat Fotoğraf Çekimi 360° Video

Dış Mekan Fotoğraf Çekimi

 

Ege Üniversitesi 360 Video
t360° Video

Ege Üniversitesi Kampüs 360 Video

Free Website Templates FreeHTML5.co
r Rent360° Video

Giyim Üretim Bölümü Defilesi

Le Petit Paris Beach Club Kemer 360° Video

Le Petit Paris

Maydonoz Aqa Marin Düğün Salonu 360° Video

Maydonoz AquaMarin

Maydonoz Aqa Marin Düğün Salonu 360° Video

Marmaris 19 Mayıs Meydanı

Maydonoz Aqa Marin Düğün Salonu 360° Video

Hotel Aqua İçmeler Marmaris

Maydonoz Aqa Marin Düğün Salonu 360° Video

IEF Wedding Fashion Fair of İzmir 2016

Turkish Belly Dance 360° Video

Oryantal Dans

Yapabileceğimiz kadar söz verip, Söz verdiğimizden Fazlasını yaparız!

Hemen Arayın!