Gelecekteki Okullar ve Eğitim Sistemi

Geleceğin sınıfları ve eğitim tarzı ne kadar farklı olacak?
Eğitim söz konusu olduğunda her zaman sıkıcı bir süre gelir akıllara. İyi bir öğretmeniniz varsa durumu biraz kurtarabilir ama sonuç genelde değişmez.

Geleceğin eğitim sisteminde artık bir şeyler değişecek gibi görünüyor. Önce akıllı tahtalarla sınıflara girmeye başlayan teknoloji çok daha farklı boyutlarda öğrencilerin hayatına eklenecek gibi görünüyor; ilerde kimse dersten kaçmak istemeyecek gibi görünüyor.

Sanal Gerçeklik (VR)
Tarih dersleri aslında çok fazla ilgi çekici olması gerekirken en çok sıkıldığımız derslerden biriydi. En azından benim için öyleydi. Okumaktan ve sadece dinlemekten bıkkınlık gelirdi. Ama artık kulağınıza taktığınız bir kulaklık ve gözünüzdeki sanal gerçeklik cihazıyla beraber bir olayı dinlerken orada olabileceksiniz. Savaş alanlarındaki stratejik anlaşmaları kendi kulağınızla dinleyecek, antik mısır mezarlarını gözle görebilecek ve hatta önemli olaylardaki kişilerin kalp atışlarını bile hissedebileceksiniz. Reklam metni gibi olacak ama işte şimdi tarih dersleri en sevilenler arasında girebilir.


Sadece tarih dersi için değil, coğrafya dersinde ilgili bölgeleri kendi gözlerinizle görebilir, fizik dersinde maddelerle yapılanları hayal etmekten öteye geçebilir, kimya derslerinde DNA’yı daha net inceleyebilirsiniz.

Tabi sanal gerçeklik ve oyunlaştırma geleceğin sınıflarındaki iki önemli detay sadece. Çok daha farklı ve hayal ettiklerimizin ötesinde bir gelecek yeni nesli bekliyor.

Yapay zeka ve robotların eğitim alanında aktif olarak kullanılmaya başlandığı bir eğitim dönemi belki de geleceğe yön verecek yeni bir dönüm noktası olabilir.

Bu Yazı

19 Ağustos 2016 tarihinde
Burak Budak Webrazzi den alınmıştır.


http://webrazzi.com/2016/08/19/gelecegin-siniflari-ve-egitim-tarzi-ne-kadar-farkli-olacak/6


.

 


 

Yapabileceğimiz kadar söz verip, Söz verdiğimizden Fazlasını yaparız!

Hemen Arayın!