İnciraltı İzmir

 


İnciraltı
İnciraltı, İzmir'in Balçova ilçesinde bulunan bir mahalle. Kuzeyinde Ege Denizi, batısında Bahçelerarası mahallesi, doğusunda Sahilevleri ve Narlıdere, güneyinde ise Balçova ilçe merkezi yer alır.
Tarihçe
Semtin tarihine ilişkin bir bulgu yoktur. Öncelerde bataklık ve ağaçlardan oluşan bir yerdi. İncir ağaçlarının bu bölgede çok olmasından dolayı günümüze ismi İnciraltı olarak gelmiştir.
Özellikleri
Semt önceden terkedilmiş bir bölge iken İzmir'in genişlemesiyle önem kazanmıştır. Çevre düzenlemesi yapılmış ağaçlık bir bölgedir. İzmir çevresinde fazla yeşillik alan olmadığı için semt İzmir'in akciğeri gibidir. Sit alanı olduğu için imara izin verilmemektedir.
Çevre düzenlemesinde proje kapsamında yapılan bazı yapılar mevcuttur. Bunlar arasında Atatürk Öğrenci Yurdu, Crowne Plaza, Özdilek AVM, Balçova İlçe Emniyet Müdürlüğü ile beraber çok sayıda kafe ve eğlence yerleri vardır. Ayrıca proje öncesinden beri bölgede yaşayan ailelerin evleri vardır. Yeni ev yapımına izin verilmemektedir.
Özellikle hafta sonları çok kalabalık olan semtte dünyanın dört bir yanından insan görmek mümkündür. Bunda Crowne Plaza otelinin de önemi vardır. Otel deniz kenarında olup civarında Özdilek AVM, kafeler, restoranlar, Öğrenci Yurdu ve denizin içinde müze olarak kullanılan askeri bir gemi (TCG Ege) ile denizaltı (TCG Piri Reis) vardır. İnciraltı Deniz Müzesi olarak bilinir. İnciraltı semtinin en işlek bölgesi bu bölgedir.
Semtin güney kısmında seralık alanlar, prefabrik evler vardır. Üçkuyular Feribot İskelesi ile yol bağlantısı vardır. Bu yolla İzmir Çevreyolu şehir merkezine bağlanılır. Mahallenin dışında kalan güney kısmında çevreyolu ve ona paralel işlek bir cadde olan Mithatpaşa Caddesi vardır. İki cadde arasında ise Balpa AVM, Agora AVM, Palmiye AVM, Asmaçatı AVM, Koçtaş, Egepark ve Kipa AVM ile diğer kısımda Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi, Dokuz Eylül Hastanesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi vardır. Mithatpaşa Caddesi'nden semte bağlantı bir köprü ile yapılmaktadır. Semtin işlekliğinden dolayı trafik çok yoğundur. Trafiğin en yoğun olduğu zamanlar derbi maçlar ve semtte konserlerin olduğu zamanlardır.


İnciraltı
Geography

İnciraltı is a part of Balçova second level municipality of Greater İzmir. It is a coastal neighborhood facing the gulf of İzmir to the north. Its westermost point is at the 38°25′04″N 27°01′04″E (Yenikale headland) and the easternmost point is at 38°24′17″N 27°04′12″E (Üçkuyular pier). Between these two points there is also a fishery. The forest area to the north of the neighborhood is named İnciraltı forest.[1] The birds flight distance to İzmir city center is about 10 kilometres (6.2 mi).
History
In the past İnciraltı was the most important public beach and picnic area of İzmir. In weekends, ferries used to transport İzmir citizens to İnciraltı. It was also potentioanally one of the development areas of İzmir. But after the area around İnciraltı was declered an Archaeological site, no new housing was permitted.
İnciraltı now
In addition to old houses there are six shopping malls, some hotels and some university buildings which were built out of the restricted area. İnciraltı Sea Museum is actually a boat. Besides İzmir applied for Expo 2020 and İnciraltı is the candidate for the EXPO 2020 area.

Yapabileceğimiz kadar söz verip, Söz verdiğimizden Fazlasını yaparız!

Hemen Arayın!